Evfemizmi ali kako govoriti lepše

Kaj so evfemizmi

Pogosto se znajdemo v kočljivih položajih, najsi bodo to čustvene stiske, prepiri, nujen pogovor o tabu temah, sporočanje slabih novic ali kaj drugega.

Ker pa smo ljudje iznajdljiva bitja, znamo z jezikom početi marsikaj.

Kadar je kakšno reč težko povedati, jo ovijemo v druge besede, da omilimo pomen. Ta še vedno ostane, le lažje ga je slišati in prebaviti, govorec pa se potencialno izogne neprijetnemu položaju. Temu jezikovnemu orodju pravimo evfemizem.

Ker je SSKJ z informacijami o evfemizmih precej skop, si poglejmo, kaj o njih pravi ChatGPT:

Evfemizmi so besede ali izrazi, ki se uporabljajo za omilitev, olepšanje ali prikrivanje neprijetnih, tabuiziranih ali nesprejemljivih vsebin. Gre za način izražanja, ki je bolj sprejemljiv ali manj šokanten za poslušalce ali bralce. Evfemizmi se pogosto uporabljajo v različnih kontekstih, kot so vsakdanje življenje, politika, mediji, poslovni svet in izobraževanje.

Namen evfemizmov je večplasten:

  1. Omilitev resnice: Evfemizmi pomagajo omiliti resnico, ki bi sicer lahko bila boleča, šokantna ali neprijetna. Na primer, namesto da bi rekli, da je nekdo “umrl”, rečemo, da je “odšel” ali “nas zapustil”.
  2. Izogibanje žaljivosti: Uporaba evfemizmov zmanjšuje možnost, da bi s svojimi besedami koga užalili ali prizadeli. Na primer, namesto da bi rekli, da je nekdo “debel”, rečemo, da je “močne postave”.
  3. Družbena sprejemljivost: Nekatere besede in izrazi so v določenih kulturah ali družbenih skupinah tabu. Evfemizmi omogočajo izražanje teh vsebin na način, ki je bolj družbeno sprejemljiv. Na primer, namesto da bi govorili o “odpuščanju zaposlenih”, govorimo o “racionalizaciji delovne sile”.
  4. Politična korektnost: V sodobnem svetu se evfemizmi pogosto uporabljajo za izražanje občutljivih tem na način, ki je politično korekten in se izogne diskriminaciji ali stigmatizaciji. Na primer, namesto izraza “invalid” se pogosto uporablja “oseba s posebnimi potrebami”.
  5. Diskretnost: Evfemizmi omogočajo diskretno obravnavo tem, ki so zasebne ali intimne narave. Na primer, namesto da bi govorili o “seksu”, govorimo o “intimnem odnosu”.
Debel star moški na tehtnici
Slika: LillyCantabile na Pixabayu

So evfemizmi tudi manipulacija ali le lepe besede?

Cinik bi rekel, da so evfemizmi le manipulacija poslušalca. Da z njimi prikrivamo svoje prave namere, nismo iskreni, prej bojazljivci, ki se skrivajo za zaveso politične korektnosti.

Vendar lahko rečemo tudi, da evfemizmi zgladijo vse težke pogovore in neprijetne položaje, ki bi jih lahko imeli z ljudmi, če evfemizmov ne bi uporabljali.

Psihologi pravijo, da delujejo tudi kot ventili za sproščanje pritiska. Z njihovo uporabo lahko spregovorimo o tabuiziranih temah ali okrcamo sočloveka, ne da vznemirjamo druge.

Kot ventili delujejo tudi kletvice, ki pa naj jih ne bi uporabljali.

Kaj pa, ko evfemizme uporabljajo oglaševalci, podjetja, politiki? Ker imajo besede določeno moč, da ustvarjajo naš pogled na svet, lahko evfemizme res uporabljamo kot močno manipulacijo.

“Zloglasen” politično korektni govor je pravzaprav en sam evfemizem. Lahko se vprašamo, ali je oseba z izkušnjo brezdomstva kaj bolje preskrbljena kot običajen klošar, vendar ni dvoma, da se lepše sliši.

Sicer pa so evfemizmi zanimiva reč in nikoli ne škodi, da poznamo kakšnega več. Tako da si jih nekaj oglejmo:

  • “podjetje znižuje število zaposlenih” namesto “podjetje odpušča ljudi”
  • “posebne potrebe” namesto “invalidnost”
  • “prekinitev nosečnosti” namesto “splav”
  • “okoljsko izzivajoče” namesto “onesnažujoče”
  • “močnejše postave” namesto “debel”
  • “prikrajšan za svobodo” namesto “zaprt”
  • “nestanovitnost na trgu” namesto “gospodarska kriza”
  • “človek z veliko domišljije” namesto “lažnivec”
  • “preminiti” namesto “umreti”
  • “pridobiti težo” namesto “zrediti se”
  • “z najnižjimi prihodki” namesto “reven”
  • “biti v letih” namesto “star”
  • “izzivi v duševnem zdravju” namesto “duševne bolezni”
Zapornik za rešetkami

Evfemizmi so torej pomemben del jezika, saj omogočajo bolj občutljivo in obzirno komunikacijo, čeprav lahko včasih tudi prikrijejo resnično naravo stvari in povzročijo nejasnosti.

Olepševanje besedil z evfemizmi pa nam nič ne pomaga, če so naši zapisi polni slovničnih napak oz. “tiskarskih škratov”.

Tem pa se lahko izognemo z avtomatsko lektorico Amebis Besana.

Besana bo pregnala tudi tiste najtrše tiskarske škrate. Npr. pravilno uporabo povratnega svojilnega zaimka, napačno uporabo “jo je” namesto “je je”, pravilno sklanjanje tujih moških imen, pravilno uporabo vejice pred in itd.

Za več informacij o avtomatski lektorici Amebis Besana kliknite na spodnji gumb.